Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Web 3.0 Haberleri
  4. »
  5. Web 2.0 Ve Web 3.0 Nedir ?

Web 2.0 Ve Web 3.0 Nedir ?

Web 3.0 Nedir ?

Web 2.0 Ve Web 3.0 Nedir ?

Bugün ki haberimizde  İngiliz mühendis ve bilgisayar bilimi profesörü. Daha çok World Wide Web’in mucidi olarak tanınan ve HTML script dilini geliştiren Berners-Lee’nin röportajına değineceğiz.

“Web 3.0 , söylenebilecek başka bir teknoloji veya terim değildir. İnternetin geleceğidir. Bu, gelecek nesil bilgi işlem inovasyonunu güçlendirecek yeni altyapı katmanıdır.” 

İlk olarak, web1’imiz vardı ve bu, bireylere katılımları olmadan web sayfaları aracılığıyla yalnızca bilgi verildiği World Wide Web evriminin ilk aşamasına atıfta bulunuyor. Berners-Lee’ye göre, “salt okunur web”dir. Kullanıcı etkileşimi veya içerik oluşturma yolunda çok az şey vardı. Ardından, sosyal medyanın tanıtımından önce gelen web2 var. Aynı zamanda katılımcı sosyal ağ olarak da adlandırılır.
Şimdi, trend olan bir konu olan web3’e (bazen web 3.0) sahibiz. Tam olarak ne olduğuna bir göz atalım mı?

Web 2.0 henüz meyve vermedi, ancak aynı zamanda, mantıksal olarak Web 3.0 olarak adlandırılan, internet uygulamalarında bir sonraki büyük paradigma değişiminin ortaya çıkışına tanık oluyoruz. Görünür karmaşıklığına rağmen, Web 3.0 daha derin bir bozulmayı temsil ediyor, zamanla kendinden önceki her şeyi geride bırakacak. Şu anda devam eden bir çalışmadır ve henüz tam olarak tanımlanmamıştır. Bununla birlikte, ana ilke, günümüz internetinde olduğu gibi hükümetler ve şirketler tarafından kontrol edilmek yerine merkezsiz, dağıtık olması ve bir dereceye kadar “metaverse” kavramına bağlı olmasıdır.

Web 3.0 Nedir ? Ve Neden Tercih Edilir ?

Web 3.0’ın teknik altyapısı etrafında dönen diğer bazı kavramlar, açık , güvenilir ve izinsiz terimleriyle ilişkili bir bağı olmasıdır.
  • Açık:  Açık ve erişilebilir bir yazılımcı veya geliştirici topluluğu tarafından oluşturulan ve gerçek zamanda yürütülen açık kaynaklı yazılımlardan oluşturuldukları için “Açık” olarak nitelendirilir.
  • Güvensiz: Ağın kendisinin, katılımcıların güvenilir bir üçüncü taraf olmadan herkese açık veya özel olarak etkileşime girmesine izin vermesidir.Web3 güvenilmez işlemlere iyi bir örnek, Bitcoin’i çevrimiçi bir değişim veya merkezi bir sunucuda depolanan cüzdan aracılığıyla değil, doğrudan başka bir kişiye göndermek olabilir. İşlemi gerçekleştirme sürecinin tamamı blok zinciri algoritması ve şifreleme tarafından kontrol edilir ve herhangi birinin devreye girme veya onu bozma olasılığı sıfıra yakındır.
  • İzinsiz: Yani hem kullanıcılar hem de yöneticiler, bir yönetim organının izni olmadan katılabilir.

İşte bu cevapl web 3.0 nedir ? sorusuna cevap niteliğinde oluyor.

Bu, Metaverse’in web 3.0’ın bir parçası olduğu anlamına mı geliyor?

Metaverse, tartışmamız gereken son ana web3 konusudur. Web3 ile ilgili olarak, “metaverse” terimi, internetin ön ucunun bir sonraki yinelemesini kapsar ve çevrimiçi dünyayla etkileşimde bulunduğumuz, diğer kullanıcılarla iletişim kurduğumuz ve verileri manipüle ettiğimiz kullanıcı arayüzü.Dedikoduyu kaçırdıysanız, metaverse, hepimizin bildiği ve sevdiği internetin çok daha sürükleyici, sosyal ve kalıcı bir versiyonu olarak tasavvur ediliyor. Bizi cezbetmek için sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanacak ve dijital alanla daha doğal ve sürükleyici yollarla etkileşim kurmamıza olanak tanıyacak. Örneğin, nesneleri alıp manipüle etmek için sanal yöntemler kullanarak ve makinelere talimat vermek veya diğer insanlarla sohbet etmek için sesler. Metaverse , insanların web3 araçları ve uygulamaları ile çeşitli şekillerde etkileşime gireceği bir arayüz olarak görülebilir.

Metaverse olmadan web3 uygulamaları oluşturmak mümkündür, Bitcoin buna bir örnektir ancak metaverse teknolojisinin ve deneyimlerinin bu uygulamaların birçoğunun yaşamlarımızla etkileşim kurma biçiminde büyük bir rol oynayacağı düşünülmektedir.
Web 3.0 Nedir ? sorunuzun yanıtını aldıysanız Eğitim kategorimizden web 3.0 programlama nedir ? eğitimlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar