Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT Haberleri
  4. »
  5. Twitter NFT Pazar Yeri 280M Dolar Getirdi

Twitter NFT Pazar Yeri 280M Dolar Getirdi

NFT Pazar Yeri

Satıcı 50 milyon doların peşindeydi. Başlangıçta 280 $ ‘lık en yüksek teklife ulaştıktan sonra, Nft pazar yeri son teslim tarihini aştı.

NFT’leri yalnızca manşetlerden gözlemlerseniz, yalnızca büyük kazançları görmek kolaydır. İlk NFT koleksiyonu olan CryptoPunks , 2017’de ücretsiz olarak basıldı ve şu anda 150.000 doların üzerinde satılıyor. Bir yıl önce Bored Ape Yat Kulübü’ne 250 dolar harcayan insanlar , şimdi 300.000 doların üzerinde kolayca satılabilen bir NFT’ye sahip oluyorlar. Ancak her spekülatif piyasada olduğu gibi NFT dünyasında da kayıplar var.Hemde bir sürü…Bunları NFT pazar yerlerinde sıklıkla görebiliriz.

Geçen yıl kripto para yatırımcısı Sina Estavi , Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolara satın aldı . Geçen Çarşamba günü Estavi, tweet’i 7 günlük bir açık artırmaya koydu ve beklenen 50 milyon dolarlık satışın yarısını hayır kurumlarına bağışlayacağını tweetledi. CoinDesk , açık artırma sona erdiğinde en yüksek teklifin 280 $ (0.09 ethereum) olduğunu bildirdi .

NFT pazar yeri OpenSea’nin çalışma şekli, Estavi teklifleri kabul etmeyi veya reddetmeyi seçebilir. Daha fazla teklife açık olduğunu söyledi (ki bu açık artırmaların işleyişi değil gibi görünüyor) ve en yüksek teklif şu anda 4.631 dolar (1.5 ethereum).

Jack Dorsey’in geçen yıl 2,9 milyon dolara satılan ilk tweet’inin NFT’si, yakın zamanda yeniden satışa sunulduğunda ilgi görmedi

Açık artırma, yalnızca 0,0019 ile 0,09 arasında değişen 7 teklifle kapandı #ETH (6 ila 280 dolar). Sahibi tarafından aranan 48 milyon dolardan çok uzak pic.twitter.com/Kqnigrd5NO

Açık artırma süreci açıkça sona ermedi ve son dakika tekliflerinin gelip fiyatı önemli ölçüde artırması için hala zaman var – 280 $’lık açık artırma sonu teklifinin 10 katının üzerine çıkmış durumda. Ancak, muhtemelen, Estavi’nin umduğu 50 milyon doların çok altında, 2,9 milyon dolara ulaşması pek olası görünmüyor.

Estavi , Pazar yerini yeniden açmadan önce CoinDesk’e “Belirlediğim süre doldu, ancak iyi bir teklif alırsam kabul edebilirim, asla satamayabilirim” dedi. Yorum için Estavi ile iletişime geçildi, ancak hemen yanıt vermedi.

NFT Pazar Yerine Talebin Çok Fazla Olacağını Belli Etti 

Takas edilemeyen tokenlerin başarısı karşısında şaşkına dönen insanların çoğunluğu için Dorsey’in tweet satışı belki de şaşkınlığın zirvesidir. Tapu bir ev için neyse, NFT’ler de dijital varlıklar için odur: Varlığın kendisi değil, mülkiyeti kanıtlayan bir makbuzdur. Bu, bir sanatçı tarafından yaratılan ve bir bahisçiye satılan bir NFT için anlamlı olabilir, ancak bir tweet için çok daha az anlamlıdır. Dorsey tweet’i silerse veya Twitter çekerse, NFT artık var olmayan bir varlık için olacaktır. 

Bununla birlikte, bunun NFT’lerin sonunu öngördüğünü umanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Geçen ay önde gelen NFT pazar yeri olan OpenSea’de 2,4 milyar doların üzerinde değere ulaşamayan token ticareti yapıldı. Estavi’nin NFT’yi ilk satın aldığı geçen Nisan ayında OpenSea’nin hacmi 96 milyon dolardı. Bu durum onu neden önde gelen NFT pazar yeri platformu yaptığını yeterince açıklıyor.

Birçok blockchain savunucusu, ağırlıklı olarak kripto para zenginleri arasında statü sembolleri olarak alınıp satılan NFT’lerin mevcut durumunun , teknolojinin ilk aşaması olduğunu savundu . Bunu 90’ların sonlarındaki internete benzetiyorlar: Bir yardımcı program olduğu kadar kavramın da bir kanıtı. Teknolojinin bir sonraki aşamasının ne olduğunu kimse bilmiyor olsa da, çoğu insan zaten milyonlarca insanın arazi ve eşyalara harcandığı metaverse bakıyor. 

İlgili Yazılar