Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Thodex Dolandırıcılarına 40 Bin Yıl Hapis

Thodex Dolandırıcılarına 40 Bin Yıl Hapis

Thodex

Türkiye’de adına sürekli rastlanan Thodex, kripto para birimi çıkış dolandırıcıları olduğu iddia edilenlere 40 bin yıl hapis cezası istiyor

Kapatılan bir Thodex, Türk kripto borsasıyla bağlantılı olarak 21 şüpheli aranıyor.

Türkiye, dolandırıcı bir kripto para borsasıyla bağlantılı olduğu iddia edilen şüpheliler için 40.000 yılı aşkın devasa hapis cezalarının peşinde.

Bir savcı, şu anda feshedilmiş bir kripto para borsası olan Thodex’i işletmekle suçlanan 21 kişi için her biri 40.564 yıla kadar hapis cezası istiyor.

 

Demirören’in Bloomberg aracılığıyla aktardığı habere göre Thodex’in  sözde kurucuları ve yöneticileri savcının görüş alanında.

Perşembe günü yayınlanan iddianamede, bir yıl önce ortadan kaybolan kripto para borsasının 28 yaşındaki CEO’su Faruk Fatih Özer’in adı geçiyor.

Nisan 2021’de Thodex web sitesinde, kullanıcılara bir “satış” süreciyle ilgilenmek için ticaret gönderisinin birkaç gün kapalı olacağını bildiren bir bildirim yayınlandı.

 

Kripto para borsası asla yeniden açılmadı ve yatırımcılar hesaplarına erişemedi veya para çekemedi. Thodex, sosyal medyada kimsenin dolandırılmadığını veya parasını kaybetmediğini iddia etti.

Ancak birçok kişi borsayı çıkış dolandırıcılığı yapmakla suçladı. O sırada Thodex, suçlamaları “temelsiz” ve bir “karalama kampanyası” olarak nitelendirdi.

Raporlar, o sırada milyarlarca dolar olarak tahmin edilen zararlara rağmen, iddianame bu rakamı 24 milyon dolara yaklaştırdı.

En son kripto para borsasının kapandığı aynı ayda İstanbul havaalanından Arnavutluk’a uçarken görüldüğü bildirilen Özer’e uluslararası tutuklama emri çıkarıldı. CEO, yurtdışındaki yatırımcılarla görüştüğünü iddia etti.

İnterpol, Özer için Kırmızı Bülten yayınladı  . Emniyet teşkilatına göre Türk uyruklu şahıs “suç işlemek [ve] nitelikli dolandırıcılık amacıyla örgüt kurmaktan” aranıyor.

Özer, geçen yıl yerel yetkililerle işbirliği yapmak üzere ülkesine döneceğine dair verilen güvencelere rağmen hâlâ kayıp.

Cryptocurrency, Türkiye’nin ekonomik sorunları ve değişken lira nedeniyle genç Türk neslinin birçok üyesi için popüler bir mali çıkış noktasıdır. Eğilim, Türk finans otoritelerini yıllardır endişelendiriyor ve kısıtlamalar tartışılıyor, ancak vatandaşlar, ABD doları da dahil olmak üzere fiat para birimlerinin yanı sıra stabil paralarda potansiyel kripto kârları peşinde koşmaya devam ediyor.

Geçen ay, bir halı çekme özelliği olmayan coin (NFT) dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen iki operatör, ABD kolluk kuvvetleri tarafından tutuklandı.

20 yaşındaki iki şüpheli, bir çıkış dolandırıcılığı gerçekleşmeden önce yaklaşık 1,1 milyon dolar toplayan ve yatırımcıları cebinden çıkaran bir NFT projesi olan Frosties’i yürütmekle suçlandı. ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) dolandırıcılıkla ilgili suçlamalar getirdi.

İlgili Yazılar