Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. NVIDIA Mining artık mümkün !

NVIDIA Mining artık mümkün !

Nvidia mining

Nvidia mining artık mümkün ! Hackerlar sayesinde ethereum miningin önü açıldı

Son beş gündür NVIDIA , NVIDIA’nın Light Hash Rate (LHR) kripto para madenciliğini engelleyen şirketin GeForce RTX 30 Serisi grafik kartlarıyla ilgili gizli ayrıntıları ve bilgileri açıklayan hacker “Lapsus$” tarafından saldırıya uğradı. Hacker daha önce, LHR’yi destekleyen yazılım ve bellenim verilerine erişim sağlayacağını belirtmişti.Hackerlar, NVIDIA’nın 1 milyon dolar veya fazlasını ödemediği takdirde yazılım enjekte aracaını en yüksek teklifi verene ihale ile satacağını belirtti. Bu, başlangıçta çevrimiçi teknoloji haber sitesi PC Magazine tarafından bildirildi .

Hackerlar, ileri gelen teknoloji firmasının Ethereum için mining engelleyen sistemi kapatma yöntemini buldu ve şirketin tüm GPU sürücülerini tamamen açık kaynaklı hale getirmesine izin vermek için NVIDIA’yı 1 milyon dolarlık bir fidye ile tehdit ediyor.

NVIDIA , madencilik yeteneklerini yüzde 50’ye kadar azaltır. “Lapsus$” tarafından hacklenen nvidia, Ethereum madenciliği performansındaki kısıtlayıcıyı kaldırarak, Ethereum madenciliğini artırmak için grafik kartı teknolojisinin tam olarak kullanılmasına izin verecek. Bu, kripto para madenciliği kullanıcıları için harika bir haber olsa da, LHR’yi başlatmanın temeli, şirketin GeForce RTX 30 grafik kartlarının kripto para madenciliği topluluğundaki popülaritesini azaltmak ve hem oyuncular hem de kripto para madencileri için daha fazla satılmasına neden olacaktı.Kısaca bu olaylar silsilesi Nvidia mining ile çok sık manşet olacağını belli ediyor.

Hackerlar NVIDIA’nın GPU Sürücüleri, Firma Yazılımı,Kullanıcı Verileri Dahil Bypass’ını Elinde Bulunduğunu İddia Ediyor ve Sızdırmakla Tehdit Ediyor

Bunlara ek olarak, mevcut pazarda GPU tabanlı Ethereum madenciliği hala geçerliyken, şirketin GeForce RTX 30 rezervleri durgun kalıyor. Son sürüm GeForce RTX 30 grafik kartları, Amazon’da ve diğer satış platformlarında iki katına satmaya devam ediyor. Bu durum, geçen yıldan bu yana düşen ekran kartı fiyatlarıyla bile geçerli.

 

Belirli Amper(enerji harcama miktarı) kartları için grafik kartlarının LHR’sini biraz atlayarak hash oranını artırmaya yardımcı olacak birçok araç vardır. LHR bypass aracı için 1 milyon dolarlık mevcut fidye fiyatı şu anda çok küçük görünüyor.Bu nedenle, NVIDIA muhtemelen hackerları yatıştırmak için bir önlemi etkinleştirmeyecek ve kartlarının hash oranı kapasitesini tam olarak ortaya çıkarmak için istenen tutarı ödemeyecektir.

 

NVIDIA’nın yanıt vermesi için bu Cuma’ya kadar zamanı var, aksi takdirde “Lapsus$”  RTX 3090 Ti ve gelecek revizyonlar dahil olmak üzere tüm yeni NVIDIA GPU’ları için tam grafik ve bilgisayar yonga seti dosyalarını yayınlayacak. Böylelikle Lapsus$, AMD’nin grafik sürücüleri ile mevcut şeffaflık uygulamasına benzer şekilde, şirketi sürücülerini şu anda ve gelecekte mevcut olan her platformda açık kaynak yeteneği için sunmaya zorlayarak NVIDIA’dan gelen talepleri artırdı.

Bu yıl içinde “The Merge” olarak adlandırılan Ethereum 2.0’a geçişin neden olduğu Ethereum madenciliği için grafik tablolarının gelirini de etkiliyor. Bu nedenle, Ethereum madenciliği için zorlu sorunlar göz önüne alındığında, madencilerin 1 milyon dolarlık harcamalarını Lapsus$’a geri döndürmek için sınırlı bir penceresi olacak.

 

İlginizi çekebilir:  Ethereum haberleri ile güncel kalmak ve son dakika haberlerini kaçırmak istemiyorsanız haberlerimize göz atabilirsiniz

İlgili Yazılar