Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Kripto Para Madenciliği İçin Fırsat Geldi Mi

Kripto Para Madenciliği İçin Fırsat Geldi Mi

kripto para madenciliği

Kripto Para Madenciliği ile İlgilenenleri Sevindiren Gelişme

Kripto para madenciliği ile ilgilenenler için, GPU fiyatları nihayet normal seviyelere indi. Nefes verin, bir adım geri atın; GPU sıkıntısı bitti. Ama uzun süre rahat etmeyin. Kristal kürem yok ama en iyi grafik kartlarından birini istiyorsanız şimdiden planlamaya başlamak iyi bir fikir .Fiyatlar yaklaşık iki yılda olduğundan daha düşük olsa ve yeni nesil GPU’lar ufukta olsa da, başka bir potansiyel eksiklik aylarca daha fazla beklemek anlamına gelebilir. Ve son beş yıl ve iki grafik kartı nesli, kriptodaki başka bir patlamanın tekrar şişirilmiş fiyatlara neden olabileceğini gösterdi.

Kripto Para Madenciliği için Daha İyi Yöntem

AMD, Nvidia ve kripto para madenciliği için beş yıl ve iki felaket neslinden sonra madencilik için bir sürü grafik kartı satın almaktan daha zarif bir çözüm bulacağını düşünürdünüz. Ve var, ancak bir sorun diğerinin ortaya çıkmasına neden oluyor, bu da GPU eksikliğinin bir olaydan daha az ve bir kadans olmasının büyük bir nedeni.

2017’nin sonunda 2018’e kadar, konuşma tamamen Bitcoin hakkındaydı. Daha sonra inceleyeceğim gibi, Bitcoin’in fiyatı kadar grafik kartlarına olan talep de arttı. Sebep? GPU’lar madencilik için CPU’lardan çok daha iyidir, bu yüzden genellikle hedeflenirler. Ancak Bitcoin madencilerinin bugünlerde daha da verimli bir aracı var – ASIC’ler veya uygulamaya özel entegre devreler. Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar yalnızca tek bir amaç için optimize edilmiş bilgisayarlardır – ve bu durumda bu, kripto para madenciliğidir.

Hevesli bir madencinin beş veya 10 ekran kartı satın almasına alıkoymak kolay olsa da, endüstriyel madencilikten çok daha yüksek fiyatlar ve kıtlıklar geliyor. Bu kripto para madenciliği çok daha düşük bir yatırım getirisi sunan grafik kartlarını yutmak yerine, Bitcoin madenciliği yapmak için büyük ölçüde ASIC’leri kullanıyor.

İsim tanımada Bitcoin saflarına katılan bir kripto para birimi olan Ethereum’a girin . 2020’deki GPU sıkıntısı, büyük ölçüde ASIC’e dayanıklı olma özelliği taşıyan Ethereum‘dan geldi. Bu doğru, Ethereum, ASIC’lerle çalışmaya direnmek için özel olarak tasarlanmıştır. Kripto para topluluğu için birkaç neden var – bunlar arasında bilgi işlem gücü şefinin ademi merkeziyetçiliği – ancak önemli olan nokta, Ethereum’un GPU’larla en iyi şekilde çalışması ve Bitcoin büyük ölçüde ASIC’lere geçmesidir.

Ve hata yapmayın: Ethereum, madencilikle ilgili satışların arkasındaki itici güçtü. Ethereum madencileri , geçtiğimiz bir buçuk yılda GPU’lara yaklaşık 15 milyar dolar harcadı ve bu, tüm GPU satışlarının yaklaşık %25’ini oluşturuyor. Bir rapor , 2021’in ilk yarısında GPU satışlarının dörtte birinin madencilere gittiğini ileri sürdü.

Hangi yeni kripto para birimlerinin popüler hale geldiğine bakılmaksızın veya Ethereum herhangi bir şekilde hisse kanıtına geçerse , grafik kartlarının kripto para birimi madenciliğinde kritik bir rol oynadığı açıktır ve muhtemelen her zaman olacaktır. Kripto para madencilerinin GPU talebinin ortadan kalkmasının tek yolu, kripto para biriminin ortadan kalkması ve bu yakın zamanda gerçekleşmeyecek.

Kripto Para Madenciliğinde ki Tedarik Zinciri Çözüldü mü?

Salgının kuşkusuz fiyatlar üzerinde etkisi oldu, ancak 2022’nin başlarında GPU fiyatlarındaki hızlı düşüş, bu kadar yüksek ve sürekli fiyatları destekleyen şeyin ne olduğunu ortaya koyuyor. Mayıs ayında 800 milyar dolarlık kripto para birimi değerinin piyasadan kaybolmasından sadece birkaç gün önce , GPU’lar yaklaşık %15 düştü. Ve bir ay sonra, kripto fiyatları düşmeye devam ederken GPU fiyatları %15 daha düştü .

Tedarik zinciri sorunlarının GPU eksikliğini daha da kötüleştirdiği ve uzattığı doğru, ancak bunun yalnızca tedarik zinciri olmadığını görmek için tarihsel bir bağlamımız var. Bitcoin, hala GPU’larla çıkarıldığı sırada, Kasım 2017’de madeni para başına yaklaşık 7.000 dolardan 2018’in başında yaklaşık 18.000 dolara çıktı. Ve aynı dönemde, GPU’ların fiyatları neredeyse iki katına çıktı . İlişkiyi görmek için o kadar geriye bakmanıza bile gerek yok. “GPU fiyatları” terimi , 2018’in başında şimdiye kadarki en yüksek arama hacmine (en son GPU sıkıntısı sırasında dahil) ulaştı .

Ve tabii o zamanlar pandemi de yoktu. İyileşen tedarik zinciri, GPU fiyatlarının MSRP’nin altına düşmesine yardımcı oldu , ancak fiyattaki toplu düşüş, büyük ölçüde Ethereum düştüğünde gerçekleşti. 2021’in başından beri istikrarlı bir düşüş gösteriyor, ancak en büyük düşüşünü Mayıs’ta (yaklaşık %32), GPU’lar çok daha uygun fiyatlı hale geldiğinde gördü.

Bazı tahminler, çip sıkıntısının 2024’e kadar tamamen bitmeyeceğini ve açıkçası tedarik zinciri sorunlarının bir ay içinde aniden ortadan kalkmayacağını söylüyor. 2017 ve 2020’deki GPU kıtlığı karmaşıktır ve birçok farklı faktöre dayanmaktadır, ancak aralarındaki tutarlı konu kriptodur ve yeni nesil GPU’lar için bunu akılda tutmak önemlidir.

Nvidia ve AMD normal sürüm hızlarını sürdürürse, bu yıl içinde RTX 40 serisi ve RX 7000 GPU’ları bekliyoruz. Umarım başka bir GPU sıkıntısı yaşamayız, ancak kripto para madenciliği ile gelen talebe bağlı olacak.

2017’deki kıtlık, 2020’deki kadar şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasına rağmen, neredeyse uzun sürmedi. GPU fiyatları, kripto düzleşmeden kısa bir süre önce yaklaşık altı ay boyunca patladı. 2020’de tedarik zinciriyle ilgili sorunlar benzer bir durumu daha da karmaşık hale getirdi ve neredeyse iki yıl boyunca uzattı.

Son iki nesil, kripto yükseldikçe belirgin şekilde yüksek GPU fiyatları ile işaretlendi ve bu neslin farklı olacağını düşünmek için hiçbir neden yok. İyi haber şu ki, yeni nesil GPU’lar piyasaya çıkmaya başladıkça daha yüksek fiyatlar görsek de, muhtemelen iki yıllık GPU cehenneminde sıkışıp kalmayacağız.

İlgili Yazılar