Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Kripto Para Cüzdanı Metamask Nasıl Kurulur?

Kripto Para Cüzdanı Metamask Nasıl Kurulur?

Metamask

Metamask: İster kripto para varlıkları alıyor, satıyor, ticareti yapıyor veya aktarıyor olun, bir kripto cüzdanı kurmak ilk adımdır. Coin Yorumcu, daha popüler cüzdanlardan biriyle başlamanızı sağlar: MetaMask.

 

İster çevrimiçi ister gerçek bir mağazada alışveriş yaptığınızda, ister PayPal veya Apple Pay gibi çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla ister kredi kartı veya banka kartı gibi daha geleneksel yöntemler kullanarak ödeme yapma seçenekleriniz vardır. Cüzdanınızı çıkarmanın ve nakit ödeme yapmanın bu dijital eşdeğerleri hızlı ve kolaydır. Bir blok zincirinde iş yaparken, dijital varlıklarınızı bir blockchainde satın alabileceğiniz, takas edebileceğiniz, satabileceğiniz ve aktarabileceğiniz özel bir cüzdan türüne, bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız vardır.

Belki de adını duyacağınız en popüler kripto cüzdan MetaMask . Popülaritesi kısmen, neredeyse tüm Ethereum tabanlı platformlarla birlikte çalışabilirliğinden kaynaklanmaktadır ve 3.700’den fazla merkezi olmayan uygulamaya veya dApp’lere ve Web3 hizmetlerine bağlanabilir. İster sıcak cüzdan (her zaman internete bağlı) olarak isterseniz de Trezor veya Ledger gibi donanım cüzdanlarına bağlanabileceğiniz soğuk cüzdan olarak kullanılabilir .

MetaMask cüzdanını, Ethereum’daki her şeye açılan kapınız olarak düşünün. Apecoin gibi Ethereum tabanlı paraları satın alabilir veya Sushiswap aracılığıyla $Primate-$APE gibi likidite havuzlarına atlayabilirsiniz . NFT satın almak için MetaMask’i Opensea veya LooksRare gibi platformlara bile bağlayabilirsiniz  .

MetaMask, iOS ve Android platformlarında mevcuttur ve ayrıca Chrome, Firefox, Brave ve Edge gibi popüler tarayıcılara bir tarayıcı uzantısı olarak da kurulabilir.

Destekleyen Tarayıcılar
Destekleyen Tarayıcılar

 

Bu sütunda, Opensea gibi NFT platformlarına nasıl bağlanacağınızı ve cüzdanınıza özel ERC-20 jetonlarını nasıl ekleyeceğinizi göstereceğim . (ERC-20, belirteç uygulaması için Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeler için kullanılan teknik standarttır; bir ERC-20 belirteci, diğer Ethereum tabanlı belirteçlere eşit ve onlarla uyumludur.) 

Ek olarak, özellikle MetaMask söz konusu olduğunda, donanım cüzdanlarını nasıl bağlayacağınızı ve en iyi uygulamaları nasıl sunacağınızı göstereceğim.

Hadi başlayalım.

 

MetaMask’i nasıl kurarım?

MetaMask’i tarayıcı uzantısı olarak yükleyerek başlayalım. En kolay yol, MetaMask.io’ya gitmek için yukarıda listelenen desteklenen tarayıcılardan birini kullanmak ve İndir’i tıklamaktır . Bu örnek için, MetaMask on Edge’e göz atacağım, İndir ve Yükle’ye tıklayın

Metamask

Edge Eklentileri sayfasını açacaktır. Uzantıyı yüklemek ve eklemek için Al’ı tıklayın .

Metamask

Uzantı tarayıcınıza eklenir.

Metamask

MetaMask uzantısını seçip Get Started’ı seçerek devam edelim .

Metamask

Ardından, Cüzdan Oluştur’u seçin . Bu, internete bağlı ve her zaman erişilebilir olan sıcak cüzdanımızı yaratacaktır.

Metamask

Devam etmek ve sekiz karakterli alfasayısal güçlü bir parola oluşturmak için Kullanım Koşullarını kabul edin.

metamask

Gizli kurtarma aşamanızı görüntülemek için Oluştur ve İleri’ye tıklayın .

Gizli kurtarma cümlenizi veya tohum cümlenizi korumanın ne kadar önemli olduğunu tartışmak için burada durmak istiyorum. Birine banka kartınızı ve  PIN numaranızı vermekle eşdeğerdir . Bunu asla yapmazdın. Birisi banka kartınızı alabilir, ancak PIN numaranız olmadan erişimleri olmaz. Ve tıpkı PIN’inize sahip olan biri gibi, gizli kurtarma aşamanıza erişimi olan biri de cüzdanınızı alabilir ve bu noktada şifreniz işe yaramaz. Açık olmak gerekirse:

  • Asla – ve ASLA demek istiyorum – gizli iyileşme aşamanızı kimseye açıklamayın.
  • Asla herhangi bir e-postaya yazmayın.
  • Asla bir destek görevlisine vermeyin.
  • Asla çevrimiçi saklamayın.
  • MetaMask’i yeniden yüklemediğiniz sürece asla — ASLA — kullanmayın ve yaparsanız her zaman MetaMask.io’ya gittiğinizden emin olun .

Bu gizli kurtarma ifadesini korumanın önemini anladığınızda, ortaya çıkarmak için aşağıya tıklayın.

metamask

Güvenli bir yere yazın. Bu yazının amaçları doğrultusunda paylaşacağım, ancak bunu asla gerçek bir cüzdan oluştururken yapmayın. Örnek bir cümle aşağıda ki gibidir.

metamask

Cümleyi güvenli bir şekilde yazıp kaydettikten sonra İleri’ye tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi ifadeyi girin.metamask

Onayla ve Hepsi Tamam’ı tıklayın . Bir MetaMask cüzdanı oluşturdunuz.

Ne gördüğünüzü anlamanız için kullanıcı arayüzüne hızlıca bir göz atalım. MetaMask uzantısını tıklayın.

metamask

MetaMask cüzdanı görünür ve paranızın depolanacağı adresinizi görebilirsiniz.

metamask

Üç noktayı ve Hesap Ayrıntılarını tıklarsanız, cüzdanınızın adını değiştirebilirsiniz. Buna “Sıcak” demeyi seviyorum. Ayrıca QR kodunuzu ve ETH adresinizi de görebilirsiniz. Bu, cüzdanınıza para göndermek istediğinizde kullanılacaktır. Bunu bir ev adresi olarak düşünün.

metamask

Ayrıca Coinbase, Crypto.com veya Binance.US gibi bir borsadan para gönderirken adresi hızlıca almak için adresinizi panoya kopyalayabilirsiniz.

Artık arayüz hakkında temel bilgilere sahip olduğunuza göre, tüm uzantıyı silmemiz ve gizli kurtarma ifadenizi bir test olarak kullanarak geri yüklememiz gerekiyor. Bunu yapmadan önce cüzdana para göndermeyi sevmiyorum. Bir cüzdanı geri yüklemeye çalışmaktan ve başarısız olmaktan daha kötü bir şey yoktur. Kripto Koçunuz olarak, herhangi bir fon göndermeden önce her zaman işi ve testi yapmanızı tavsiye ederim. Kripto dünyasında FDIC sigortası yok. Kendinizi korumak için işi önden yapın.

Geri yükleme işlemini test etmek için, uzantıyı yukarıda gösterildiği gibi kaldırıp yeniden yüklemeniz yeterlidir. Başlayın ‘ı tıkladıktan sonra , Cüzdan Oluştur’u değil, Cüzdanı İçe Aktar’ı seçin .

Güvenli gizli ifadenizi ve bir parola girin ve İçe Aktar ‘ı tıklayın; hazırsınız.

metamask

Hesap Ayrıntılarına tıklarsanız , cüzdanınızın başarıyla geri yüklendiğini göreceksiniz. Bir kripto borsasından bu adrese para göndermeye hazırsınız.

NOT: Aynı prosedürü mobil için de uygulayabilirsiniz, böylece hem mobilde hem de masaüstünde yapılandırılmış aynı hesaba sahip olursunuz.

İlgili Yazılar