Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finans Haberleri
  4. »
  5. Kripto Krizi Kesin Mi ?

Kripto Krizi Kesin Mi ?

Kripto Krizi

Tüm Paranızı Coinlerde Kaybetmeye Hazır Olun Kripto krizi şu anda zincirin dışında.

Ayrıca zincirde çok fazla. Kripto krizi, fiyatlarında genel bir düşüş olduğu için, yatırımcılar ve hayranlar kripto para finansında daha fazla işletmenin başarısız olacağından ve piyasaları daha da aşağı çekeceğinden korkuyor, bu, bunu diğer finansal krizlerden farklı kılan bir şey.

Kripto krizinin çoğu, nereye bakacağını bilen herkes tarafından görülebilen, apaçık ortadadır.

Bu, örneğin, büyük buzdağlarının büyük bankalar ve ticaret evleri tarafından esasen gizlendiği 2008 mali krizinden büyük bir değişiklik.

Bunların hepsi, işlemlerin gerçek zamanlı olarak blockchain ile kaydedildiği ve kopyaların aynı anda birçok bilgisayarda bağımsız olarak saklandığı merkezi olmayan finans tasarımının bir parçasıdır. Kripto krizi bu şekilde kontrol altına alınamaz hale gelir.

Bu, yatırımcıların, vatandaşların ve hatta düzenleyicilerin olan biten her şeyi olduğu gibi anlayabilecekleri anlamına gelmez. Blockchain çalıştıran bilgisayar programları, işlemleri, onları tanınabilir bir forma dönüştürmek için araçlara ihtiyaç duyan çoğu insan için anlamsız görünen veri blokları halinde kaydeder.

Ve bir işlemin gerçekleştiğini görebilmeniz, her iki tarafta da kimin olduğunu bildiğiniz anlamına gelmez. Yapsanız bile, bir katılımcının tam mali durumu büyük olasılıkla zincirdeki bilgilerde yakalanmaz. Aksiyonun çoğu hala zincir dışı gerçekleşiyor. Diyelim ki, bir kripto para hedge fonu iflas etme tehlikesiyle karşı karşıyaysa, kaderi, bankacılık sistemi aracılığıyla gönderilen eski moda bir dolar kredisini güvence altına almak için çılgınca sahne arkası çabalarına bağlı olabilir.

Ancak zincirde olup bitenlerden çok şey çıkarılabilir. Bu, piyasa davranışını gerçek zamanlı olarak etkileyen bir dinamiktir, ayrıca düzenleyicilerin – veya başka birinin – bir krizde olaydan sonra ne olduğunu inceleyebilmesinin yolları ve hızıdır.

Geleneksel finansta, düzenleyiciler ve halk, endüstrinin durumu hakkında birkaç farklı yoldan bilgi edinir. 2007-08 küresel mali krizinin ardından, Fed, bankaların bir krizi atlatabilecek durumda olup olmadıklarını görmek için bilançolarına bakarak büyük bankaların yıllık stres testlerini yapmaya başladı. Halka açık şirketler, SEC açıklamalarını üç ayda bir veya bazı önemli olaylar olması durumunda birkaç gün içinde yayınlar. Bir şeyler ters giderse, düzenleyiciler daha sonra mahkeme celbi ile müdahale edebilir.

Hem geleneksel hem de kripto finansında, sektör söylentileri ve haber raporları, bir kriz sırasında riskin nerede olduğunu gösteren resmi doldurabilir.

Bununla birlikte, kriptoda,blockchain okuyan ve orada gördüklerini rapor eden bir şirketler alt endüstrisini ortaya çıkaran zincir üstü analiz de var. Bu firmalardan bazıları, algoritmik stabilcoin Terra’nın geçen ayki patlamasına biraz ışık tutan eylem sonrası raporlar hazırladı. Chainalysis’ten bir rapor, Terra’nın çöküşünün sabit paralara olan inanç üzerindeki etkisini, genel olarak diğer sabit paraların itfalarında (kullanıcıların onlardan kurtulması) bir yükselişi izleyerek ölçtü.

Başka bir blockchain analitik firması olan Nansen’in ayrı bir raporu , zincir üzerindeki kanıtların Terra’nın çöküşünün tek bir sofistike aktörün mali saldırısının sonucu olduğu teorisini baltaladığını savunuyor.

Zincir üstü analiz, kripto borç veren Celsius’un para çekme işlemlerini askıya almasıyla başlayan bu haftaki piyasa dalgalanmaları sırasında gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor . Bir nebze de olsa kripto krizini tamponlamak bu şekilde mümkün olabiliyor.

Bu tür bir şeffaflık, kavramsal olarak, bir pazar için iyidir. Ama mutlaka piyasa işleyişini iyileştirmez. Kısmen, bunun nedeni her kullanıcının bilinmemesidir: Hepsi sayı ve harf dizileriyle tanımlanır, ancak bu dizilerin yalnızca bir kısmı gerçek dünyadaki varlıklarla bağlantılıdır. Bu durum kripto krizi diğer mali krizlerden ayırmaktadır.

Santigrat durumunda, piyasa, DeFi platformu MakerDAO’da Ethereum ve sentetik Bitcoin şeklinde kredi teminatı yayınladığını görebilir. Ethereum ve Bitcoin fiyatı düştükçe, kredinin daha fazla teminat olmadan tasfiye bölgesine girme riski artar. Piyasa şimdi kredinin teminat yastığının gerçek zamanlı dalgalanmasını izliyor.

Dijital varlıklar için bir finansal hizmetler firması olan Galaxy Digital’in araştırma başkanı Alex Thorn, bu dinamiğin, sistemin durumu hakkında daha az bilgi bulunan geleneksel finanstan belirgin bir ayrılmayı temsil ettiğini söyledi.

Daha önce Fidelity’de çalışmış olan Thorn, “Bir stres testi durumunda, Fed’in verilere doğrudan erişimi olabilir” dedi. Ancak kripto krizi durumunda, “Bütün dünya Celsius’un makerDAO kasasını görebilir” dedi.

Bazı durumlarda, bu, finansal krizler sırasında hakim olma eğiliminde olan genel belirsizlik havasını daha akut bir belirsizlik biçimiyle değiştirir. Thorn, piyasa katılımcıları tasfiye bölgesine yakın büyük bir kredi hareketi gördüklerinde, bekleyip ne olacağını görme eğiliminde olduklarını söyledi. “Piyasanın biraz donmasına neden oluyor.”

Cuma öğleden sonra, piyasa zincirleme riskleri aramak için artan sayıda yerle karşı karşıya. Hong Kong merkezli borç veren Babel Finance , bugün para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı ve riskten korunma fonu Three Arrows Capital’in, piyasa firmaya atfedilen adresleri yakından izlerken ayakta kalmak için savaştığı bildiriliyor .

En azından yatırımcılar, acılarının gelecek yıllarda blockchain finansmanının anlaşılmasına yardımcı olacak zengin bir veri seti ürettiği bilgisiyle teselli bulabilirler.

İlgili Yazılar