Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ethereum Haberleri
  4. »
  5. Ethereum 100 TL Yatırsaydınız Zengin edebilirmiydi ?

Ethereum 100 TL Yatırsaydınız Zengin edebilirmiydi ?

Ethereum

 

 

 

İlk gün Ethereum’a 100TL yatırmış olsaydınız, şimdi ne kadar paranız olurdu? Uzun süredir borsa bir slot makinesi olmuştur, çeşitli analiz ve teknikler kullanılsada şans faktörü tüm planları bozabilir. Her yıl tahvil veya altından daha iyi performans göstermese de, daha geniş pazarın ortalama yıllık getirisi, tahvillerden ve diğer tüm çok uzun vadeli tahvillerden, emtialardan önemli ölçüde daha yüksektir. Ancak son yıllarda kripto para birimleri borsayı birçok kez geride bıraktı.

Sadece son 23 ayda, pandemi yüksek seviyelere ulaştığından beri, kripto para piyasasının toplam değeri %1,100’den fazla arttı. Karşılaştırıldığında, S&P 500 Endeksi kıyaslaması, Bitcoin olarak en fazla şöhret payı elde etti. Piyasa değerine göre en büyük dijital para birimi, son zamanlarda gerçekten inanılmaz getiriler sağlayan Ethereum’dur.Bu sonuç ethereum yükselir mi sorusuna bir cevap niteliği taşıyabilir.

 

İlk gün 1000’TL Ethereum’a yatırdıysanız, artık zenginsiniz. En büyük iki kripto para birimini piyasa değerine göre karşılaştırırken, Ethereum çoğu zaman diliminde Bitcoin’e öncülük ediyor. Sonraki bir yıllık, üç yıllık ve beş yıllık dönemlerde Ethereum (10 Şubat itibariyle), sırasıyla Bitcoin’i %64’e (%11), %2.350’ye %1.060’a ve %25.540’a %4.110’a çıkardı. Ancak, bu kazanımlar, lansmanından bu yana Ethereum’un performansının gerisinde kalıyor. 31 Ağustos 2014 tarihinde, bir İlk Coin Teklifi (ICO) olan Ethereum Ether ağ protokolü jetonu, İlk Coin Teklifi (ICO) aracılığıyla dünyaya tanıtıldı. Birinci Günde, token başına 0,31 $ fiyatla toplam 50 milyon Ether satıldı ve bu da 16 milyon dolar civarında yükseldi. Yine de, 11 Şubat akşamı geç saatlerde, aynı tokenler büyük kripto para borsalarında 2,955 dolardan el değiştiriyordu. Bu, yaklaşık 7.5 yılda %953.000’den fazla bir artış.

 

Bunu perspektife koymak gerekirse, birinci günde 1000 TL değerinde ethereum satın aldıysanız ve sayısız iniş çıkışlarla bu coinleri elinizde tuttuysanız, 11 Şubat 2022 tarihini referans alırsak 953.319$’da oturuyor olacaksınız. Bunu yazarken, S&P 500 Endeksin’in 1965’in başlangıcından bu yana temettüler de dahil olmak üzere %28.567’lik gelir elde ettiği düşünüldüğünde, Ethereum milyonerinin 7.5 yıllık getirisi gerçekten inanılmaz.İşte bu yüzden Ethereum, ICO’dan bu yana %953,000’in üzerinde kazanç elde etti

Ethereum’un bu büyük kazançları ve 353 milyar dolarlık piyasa değerini hak etmek için yaptığı şeyi merak ediyorsanız, aşağıdaki üç faktörden başkasına bakmayın:

Başlangıç ​​olarak, Ethereum ilk hamle avantajıyla çalıştı. İki taraf arasındaki bir sözleşmenin müzakeresini doğrulamaya, kolaylaştırmaya ve uygulamaya yardımcı olan akıllı sözleşmeler protokolünü tanıtan ilk blokchain tabanlı ağdı. Akıllı sözleşmeler, blok zincirinin basit finansal uygulamaların ötesine geçmesine izin veren şeydir. Ayrıca merkezi olmayan finans(DeFi) ve merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) geliştiren ve mümkün kılan da budur.

 

İkincisi, veriler,  Ethereum ağına akan gerçek trafiği ve gerçek doları göstermiştir. Örneğin, Bitcoin, Ethereum’un günlük olarak blok zincirinde yıllarca günde ortalama 300.000 işlem gerçekleştirir. Ortalama işlemler 2017 yazında 200.000’den bugün yaklaşık 1.2 milyona yükseldi. Bu, aktivitedeki artışın somut kanıtıdır. Ek olarak, başka hiçbir proje Ethereum ağındaki protokol gelirine yaklaşamaz. TokenTerminal.com’dan alınan verilere göre, Ethereum önümüzdeki 180 gün içinde dApp protokolü gelirinde yaklaşık 6,5 milyar dolar topladı.Blockchain ve ethereum tabanlı kripto para oyunu Axie Infinity , 869 milyon dolarlık dApp protokolü geliri ile bir sonraki en yakın proje.

 

Ethereum’u kripto para birimi alanında 2 numaralı piyasa değerine yükselten üçüncü faktör, ortaklıklardır. Ethereum’un blok zincirinin gerçek dünya ortamlarında kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan Enterprise Ethereum Alliance, geniş bir endüstri ve sektörden 100’den fazla üyeye sahiptir.

Ethereum güvenilir, ancak bir rekabet dağı ile karşı karşıya kalacak

 

Uzun lafın kısası, Ethereum’u çevreleyen heyecanın ve hem finansal hem de finansal olmayan uygulamalarda gelecekteki potansiyelinin somut nedenleri var.

Ama şimdi bile, başarı verilmiş değil.

Örneğin, Ethereum’un popülaritesi, kullanıcılar için biraz lanete dönüştü. Ağının çalışma verimliliğini artırmak için tasarlanan yükseltmeler yıllardır üzerinde çalışılsa da, mevcut ağ nispeten yavaş ve maliyetlidir. Ethereum yalnızca saniyede 14 işlem (TPS) gerçekleştirebilir ve bir işlemin tamamlanması ortalama altı dakika sürer. Başlangıç ​​için, Ethereum’un ortalama işlem ücreti geçen yazdan bu yana grafiklerin dışında (işlem başına 20 ila 60 dolar) yüksek oldu.

Nispeten konuşursak, Ethereum’un yaptığını çok daha verimli yapma potansiyeline sahip bir dizi akıllı sözleşme tabanlı blok zinciri projesi var. Örneğin, Avalanche , ortalama iki saniyeden daha kısa sürede tamamlanan işlemlerle 4.500 TPS’den fazla kapasiteye sahip bir ağ işletir.İşlem başına maliyet de sürekli olarak Ethereum’u düşürdü.

Avalanche’ı böyle bir tehdit yapan şey, Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) zaten blok zincirinde çalışıyor olmasıdır . EVM, geliştiricilerin Ethereum blok zincirinde dApp’ler oluşturmak için kullandıkları yazılımdır. Avalanche, dijital bir havucu bir kabloya etkili bir şekilde asıyor ve geliştiricilere muhtemelen en rahat oldukları yazılımı kullanarak daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir bir deneyim sunuyor.

Ethereum’a yönelik bir başka tehdit de Cardano’dur. Cardano’nun ağı, dört yıl önce test edildiğinde zaten Ethereum’dan daha hızlı ve daha az maliyetliydi. Geçen yıl, Goguen güncellemesi, Cardano kullanıcılarının daha karmaşık işlemler yapmasına izin veren akıllı sözleşmeleri tanıttı .

Yolda çok sayıda ek yükseltme olsa da, çoğu göz nihai Hydra yükseltmesinde . Herhangi bir zaman çizelgesi sunulmamış olsa da, Hydra yükseltmesi, işlemleri ana zincirden Hydra Nodes olarak bilinen bahis havuzlarına taşıyacak. Teoride, bu düğümlerin her biri 1.000’e kadar işlemi gerçekleştirebilir ve Cardano’nun TPS’sini Visa gibi günümüzün ödeme işlemcilerinin bile işleyebileceğinin çok ötesinde gönderebilir.

İlgili Yazılar