Site icon Coin Yorumcu

Ayı Piyasası 2 Yıl Sürecek Mi ?

Ayı Piyasası

Ayı Piyasası

Bitcoin ve Altcoinler Ayı Piyasasına Girdi Mi ?

Kripto para haberlerini takip ediyorsanız veya sadece dünyada mevcutsanız, enflasyonun yükseldiğini, hisse senedi fiyatlarının düştüğünü ve kripto piyasası değerinin düştüğünü bilirsiniz. Birçok kişi kriptonun ayı piyasasında olup olmadığını merak ediyor. Ve eğer öyleyse, bu ayı piyasası ne kadar sürecek? Elbette kesin olarak bilemeyiz.

Ancak hem kripto küresinde hem de borsada önceki ayı piyasası döngülerini analiz edebilir ve belki de şu anda içinde bulunduğumuz hakkında bazı ipuçları elde edebiliriz.

Önceki kripto para piyasası döngülerine baktığımızda, tipik olarak dört yıllık bir döngüde Bitcoin’i takip ettiğini görüyoruz. Bitcoin, madencilere verilen BTC miktarını her dört yılda bir yarıya indirir. Arz azaldığında ve talep hala oradayken, elbette değer yükselir. Bu nedenle, her Bitcoin yarılanmasından sonra BTC fiyatı yükselme eğilimindedir ve tipik olarak kripto para piyasasının geri kalanı da aynı şeyi takip eder. Boğa piyasasının ortaya çıktığı 2020 baharında olan buydu. Gördüğümüz döngü, Bitcoin yarıya indiğinde değerinin çarpıcı bir şekilde arttığı ve kripto piyasasının geri kalanının takip ettiği ve iki ila üç yıl boyunca bir boğa koşusuna yol açtığıdır. Ardından bunu bir ila iki yıl boyunca bir fiyat düşüşü veya ayı piyasası izler.

Fiyatlar 2022’nin büyük bölümünde neredeyse düşse de, bazı yatırımcılar ayı piyasasının asıl işaretinin Terra‘nın Mayıs ayında düştüğü zaman olduğuna inanıyor. Durum buysa, özellikle bir sonraki Bitcoin yarılanması iki yıl uzakta olduğu için ayı dönemi iki yıl daha bakıyor olabiliriz.

Teknolojik stok çökmeleriyle karşılaştırma

Son boğa piyasası sırasında, BTC birçok resmi portföyün bir parçası oldu ve esasen teknoloji hisseleriyle birleştirildi. Geçmiş piyasalara baktığımızda, 2000’lerin başında dot-com balonunun ne zaman patladığını görebiliriz, ortaya çıkan ayı dönemi iki yıl sürmüştür. Bitcoin şimdi teknoloji hisse senedi trendlerini takip ediyorsa, bu kripto kışının potansiyel uzunluğuna dair bir ipucu olabilir. Bu aynı zamanda daha önce tartıştığımız önceki kripto ayı piyasası döngülerine de tekabül eder ve bu nedenle bu kripto ayı döneminin iki yıl sürebilmesinin bir başka spekülatif nedenidir.

Exit mobile version