Coin Yorumcu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. DeFi Haberleri
  4. »
  5. Almanya,Merkezi Olmayan Finans İstemiyor

Almanya,Merkezi Olmayan Finans İstemiyor

merkezi olmayan finans

Yakın tarihli bir araştırma, Almanya’nın 2022’nin ilk çeyreği için en kripto dostu ülke olduğu sonucuna vardı. Ancak aynı kaynak, bölgede DeFi’nin benimsenmediğini de belirtiyor. Merkezi olmayan Finans giderek yaygınlaşırken, bu kararları ne kadar doğru bu konu gündemden düşmüyor.

 

Coincub’un en son üç aylık raporuna  göre, Almanya yıllık bazda üç sıra yükseldi ve dünyanın en kripto para dostu ülkesi olarak ilk sırayı aldı .

Ancak ülke, merkezi olmayan finansmana (DeFi) açık değil. Coincub, ülkenin gelişmekte olan DeFi sektörünü kabulünü 10 üzerinden beş olarak ölçüyor.

Her Ülkenin kripto para benimseme noktası, Üç Aylık Küresel Kripto Para Sıralaması raporundan ayrı olarak değerlendirilir. Almanya dahil tüm ülkeler, ülkenin kripto para derecesini oluşturan sekiz farklı kategori altında 10 üzerinden puanlanıyor.

Almanya,merkezi olmayan finans (DeFi) kabul kategorisi dışındaki tüm kategorilerde 10 üzerinden sekizi veya daha fazlasını kaydetti. Puanlama durumunun ayrıntıları:

“Kripto ile ilgili hizmet sağlayıcıların lisanslama ve uyumluluğunu sağlamak için birçok mevzuat kabul edildi, ancak merkezi olmayan finans(DeFi)’ın mevcut finansal çerçeve tarafından nasıl barındırılabileceği henüz net değil.”

Almanya, Kripto Para ve Merkezi Olmayan Finans İkilisi

Gemini’nin 2022 Küresel Kripto Durumu raporuna göre, Almanların %53’ü “kripto para meraklısı” olduğunu kabul ederken, yüksek gelirli Almanların %43’ü kripto para varlıklarına sahip. Ek olarak, tüm Almanların kabaca %17’si kripto para birimine sahip. Almanya’nın %46’lık kadın kripto para benimseme oranı da dünyadaki en yüksek oranlardan biri.

Almanya’nın merkez bankası da kripto para varlıklara ve CBDC’lere açıktır; ancak, sağlam düzenlemelerden önce herhangi bir şey uygulamaya isteksizdir.

Mart 2021’de Almanya merkez bankası başkanı Jens Weidmann şunları söyledi :

“CBDC banka mevduatlarının çok yakın bir ikamesi olacak ve stres zamanlarında CBDC’lerin banka mevduatına karşı çekiciliği artacak.”

Herhangi bir avro bölgesi CBDC’sini uygulamadan önce “yasal temellerin sağlam olacağını” da sözlerine ekledi.

Şu anda, kripto para birimleri Almanya’da yasal ödeme aracı olarak kabul edilmiyor. Tüm kripto para işletmeleri, Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu’ndan (BaFin) yetki almalıdır.

Haziran 2021’de BaFin, Coinbase için ilk kripto para saklama işletme lisansını yayınladı. Düzenleyici, emsal olmaması nedeniyle, kripto para ile ilgili tüm sorunları ele almak için disiplinler arası, departmanlar arası bir ekip oluşturacağını söyledi.

 Rapordan öne çıkan diğer noktalar

Coincub üç aylık raporu, dolandırıcılık olayları, üniversitelerden dijital varlık kurslarının mevcudiyeti ve ICO’ların sayısı gibi göstergeleri sıralamak için bir puanlama algoritması kullanır. 2022’nin ilk çeyreği için ABD ve Singapur, Almanya’yı sırasıyla ikinci ve üçüncü kripto para dostu ülkeler olarak takip ediyor. 

Rapor, daha önce birinci sırada yer alan Singapur’un, hükümetin kripto hizmetlerini kısıtlamaya yönelik son kararları nedeniyle ikinci sıraya düştüğünü söyledi. 

ABD ise üçüncü sırada yer alırken, yerli kripto para madencilikte dünyada birinci sırada yer alıyor. İlk üç ülkeyi sırasıyla dördüncü ve beşinci olarak Avustralya ve İsviçre takip ediyor.

İlgili Yazılar